Opublikowano:

Lalki ręcznie robione są drogie

lalki szyte ręcznie, lalki handmade, lalki ręcznie robione, lalki szyte na zamówienie, lalki szmaciane, lalka tilda, lalki z materiału, przytulanka dla chłopca, przytulanka dla dziewczynki, ręcznie szyte maskotki, lalka z imieniem dziecka, lalka do wystroju pokoju, dekoracja pokoju dziecięcego, lalka na zamówienie, lalka szmaciana, lalki szmaciane ręcznie robione, lalki szmaciane ręcznie szyte

Lalki ręcznie robione są drogie

Oczywiście!! W porównaniu z taśmowo produkowanymi lalkami, szytymi jak od sztancy, z poliestru, albo innych sztucznych materiałów (bo tanich), ręcznie szyte lalki ze średnią ceną 250-300 zł za sztukę zawsze będą postrzegane, jako drogie. Chociaż kiedy porównam cenę kiepsko wykonanych „chińskich” maskotek i handmade’owych przytulanek, to realnie i obiektywnie rzecz ujmując cena tych ostatnich nie jest wcale tak wygórowana.
Ostatnio uszyłam zająca Ignacego. Już kilkakrotnie pokazywałam zdjęciowe relacje z powstawania moich lalek, ale teraz pokuszę się jeszcze o krótki komentarz opisujący poszczególne etapy szycia Ignasia.

Projekt lalki handmade
bybajanka.eu

 

Zawsze praca zaczyna się od projektu. Najpierw rodzi się w myślach. Przeglądam materiały jakie posiadam i zaczynam kombinować i łączyć kolorystykę, rodzaje tkanin i wzorów. Następnie próbuję sobie rozrysować postać lalki i rozpisać na niej materiały jakie postanowiłam wykorzystać. Opisać detale, w jakie chcę wzbogacić maskotkę, np. mucha, czapka, sznurowane buty, mankiety, kołnierzyk, torebka, spodnie z kieszeniami,itp. Taki proces koncepcyjny, z rozpisaniem wszystkiego dokładnie, trwa średnio ok. 2 godzin.

 

 

 

 

 

Postać maskotki
bybajanka.eu

Moje przytulanki zawsze tworzone są w jednym egzemplarzu i wymyślane od podstaw. Oczywiście jeśli wymyślę szablon tułowia, głowy, np. słonia, uszu (kilka kształtów i wielkości), to s zachowuję je i w miarę potrzeb i możliwości korzystam z nich. Kiedy muszę stworzyć nowy wykrój, cały proces szycia wydłuża się. Na zdjęciu obok widoczne są dwie strony tułowia. Po złożeniu lewymi stronami wytnę z nich   kształt, który będzie zawierał głowę, tułów a   wokół szyi będzie kołnierzyk. Tak więc zanim    przystępuję do odrysowania kształtów do zszycia i wycięcia, muszę najpierw „stworzyć materiał”, na którym będę mogła pracować.

 

 

 

 

 

Lalka hand made
bybajanka.eu

 

 

 

Wypychanie poszczególnych elementów wypełniaczem. Kolejnym krokiem jest ręczne zszycie wszystkich elementów.

 

 

 

 

 

Szmacianka
bybajanka.eu

 

 

Przyszywanie rąk jest dla mnie najtrudniejsze i przyznam szczerze, że najmniej lubię ten etap tworzenia lalki. Operowanie zakrzywioną igłą nie jest wcale takie proste, a z naparstka nie lubię korzystać. Jednak kiedy łapki zostaną w końcu przymocowane, całość zaczyna nabierać obiecujących kształtów i przypominać postać, którą sobie wymyśliłam.

 

 

 

 

 

Uszy przytulanki
bybajanka.eu

 

Przyszywanie uszu jest równie trudne co przyszywanie rąk, jednak bardzo je lubię. Może dlatego, że nie używam krzywej igły, i to jest taki moment, kiedy jestem totalnie wyciszona, ruchy igłą są delikatne, by miejsce szycia było jak najmniej widoczne. No ewidentnie przyszywanie uszu to mój konik 😉
Cały proces uszycia tułowia, rąk, nóg, uszu, przewrócenia ich na prawą stronę, wypełnienia i zszycia  razem wszystkich elementów zajmuje ok. 8-10 godzin.

 

 

 

 

Ubranie lalki
bybajanka.eu

 

Ignacy w założeniu miał zostać ubrany w pumpy uszyte z wełny w angielską kratkę. wymierzenie lalki, odrysowanie wykroju na materiale, wycięcie wykroju, upięcie szpilkami, itd, itp, zakończone ręcznym wykończeniem – obrzuceniem szwów, to kolejne ok. 8 godzin. Ktoś zapyta czemu tak długo, przecież to tylko gatki dla lalki. Tylko, że ja dbam o szczegóły. O to by wzór materiału schodził się w odpowiednich miejscach, wszystkie nitki są chowane, no inaczej nie potrafię. Kiedy do tego wszystkiego wmyślam np. czapkę, czy beret, potrzebuję kolejnych 3-4 godzin.

 

 

 

 

Ręczne szycie
bybajanka.eu
Ręczne szycie
bybajanka.eu

 

 

Ręczne szycie pętelek na guziki – wykończenie nogawek, oraz ręczne obrzucanie materiału – to też fajne momenty w trakcie szycia. Wyciszające i świadczące o tym, że niedługo finał 🙂

 

 

 

 

 

Spodnie pumpy
bybajanka.eu

 

 

A to efekt końcowy zmagania się z angielską kratką – pumpy Ignasia.

 

 

 

 

 

 

Lalka handmade-Ignacy
bybajanka.eu
Buty Ignacego
bybajanka

 

 

Ignacy w muszce, ponieważ jest eleganckim Zajączkiem oraz sznurowanie botków.

 

 

 

 

 

 

Podsumowując, uszycie Ignacego zajęło mi ok. 20-22 godziny, łącznie z drobnymi wykończeniami………..Rękodzieło stało się bardzo popularne. Chcemy, pożądamy przedmiotów ręcznie robionych, bo takie mają swoją duszę, bo są niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, z reguły wykonane w jednym bądź raptem kilku egzemplarzach. Mamy więc gwarancję , że nikt inny nie będzie w posiadaniu takiej samej rzeczy. Niepowtarzalność musi jednak kosztować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.